Ходіння босоніж – легко!

А чи знали ви, що ходити босоніж по холодному – це природно для людини як біологічного виду?

Людська стопа анатомічно та фізіологічно пристосована до контакту з холодом. Коли дитина стає на холодне, виникає спазм судин шкіри, відповідно, кількість крові, яка надходить до шкіри ноги, різко зменшується, знижується її температура, і кількість тепла, яке втрачає організм людини, також зменшується. Описаний фізіологічний механізм зумовлює можливість тривалого ходіння босоніж без будь-якої шкоди здоров’ю.

Якщо ж таких контактів немає — з народження завжди шкарпетки, взуття, килимові покриття, тепла підлога – судини втрачають здатність швидко обмежувати кровопостачання, і холодна підлога/мокрі ноги призводять до переохолодження та провокують проблеми зі здоров’ям. Тільки давайте без крайнощів: ходіння босоніж по снігу чи кризі тут ні до чого. Мова йде про холодну підлогу. І повторюсь: так, при ходінні босоніж стопа повинна бути холодною, і в цьому немає нічого небезпечного. Тому, шановні батьки, у вас є чудовий шанс зберегти здоров’я вашого малюка просто не дозволивши зараз фізіологічним механізмам згаснути.

І так, з холодною підлогою розібрались. А сидіти на холодному малюкові можна? Виявляється, що ні. Між стопою та сідницями – величезна різниця. Стопа фізіологічно пристосована до того, щоб не віддавати тепло в навколишню середовище. А шкіра в області сідниць тонша і ніжніша, ніж шкіра стопи. Тим не менше, від нетривалого контакту з холодним нічого катастрофічного не станеться – спочатку виникне спазм судин шкіри, потім спазм судин м’язів. Вже на етапі спазму судин дитина відчуває реальний дискомфорт, тому змінює становище, перевертається, відповзає у тепліше місце. Здорова дитина, яка нормально розвивається і в змозі рухатися, не сидітиме на холодному — вона або відповзе, або покличе на допомогу.

Ситуації, коли виникає реальний ризик переохолодження:

  1. відсутність або дуже тонкий шар одягу;
  2. тривалий час контакту (як правило, більше 20 хвилин);
  3. контакт з великим реально холодним предметом, що має високу теплопровідність.

Пам’ятайте про те, що одноразовий підгузник – чудовий утеплювач. І ще, пам’ятайте про те, що контролювати місцезнаходження дитини та її одяг треба завжди.

 

Бережіть себе та свого малюка та будьте здорові!